فهرست
متون عمومي
بيشتر
اخبار
1398/7/30 سه‌شنبه همزمان با افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب: وزیر و فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابخانه مرکزی تبریز بازدید کرد همزمان با افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابخانه مرکزی تبریز بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر یک روزه خود به شهر تبریز همزمان با افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز از کتابخانه مرکزی تبریز و ساختمان قرائتخانه خیرساز زنده یاد صدیقه قره چمنی (ساختمان شماره2 کتابخانه مرکزی) بازدید کرد.

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178086.jpg

حوزه کتاب و کتابخوانی نیازمند جدی حضور خیرین است

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، با تاکید بر اینکه  کتابخوانی یک فضیلت نیست بلکه یک ضرورت است گفت: ما کتاب را تنها یک مستحب یا مستحب موکد ندانیم بلکه کتاب و کتابخوانی یک واجب فوری موکد، هم برای فرد و هم برای جامعه است.

وی با اشاره به تهدیدات حوزه کتاب و کتابخوانی و مسایل موجود در این حوزه اهتمام جدی برای جذب خیرین به حوزه چاپ و نشر و کتاب و کتابخوانی را خواستار شد و با اشاره به پروژه قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو قره چمنی (ساختمان شماره 2 کتابخانه مرکزی تبریز) گفت امروز به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور جریان خیرین کتابخانه ساز فعالیت های وسیعی را شروع کرده است که این یک سرمایه اجتماعی گسترده و فرصت بی بدیل برای کتاب و کتابخوانی محسوب می شود که باید تقویت گردد. وی ادامه داد: امروز در فضای اجتماعی افرادی هستند که به واسطه های سرمایه های مالی، معنوی و اعتباری خود یک سرمایه به شمار می روند و می توانند با ورود خود بسیاری از مسایل و مشکلات موجود در این حوزه را مرتفع سازند.

کتابخانه ‌ها، جزئی از بافت اجتماعی و فرهنگی

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم نیز در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز اظهار کرد: کتاب به نوعی همزاد بشر است و هیچ زمانی از اجتماع انسانی دور نبوده و نخواهد بود. وی با بیان اینکه کتاب و انسان از گذشته همپای هم بوده و انحطاط این یکی با زوال آن یکی و رشد آن یکی با ترقی این یکی همراه بوده است، تصریح کرد: کتاب جزئی از تاریخ تمدن بشر است و گویای تفکرات اجتماعی در دوره های گوناگون است.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: در تمام قرون کتابخانه ها جزئی از بافت اجتماعی و فرهنگی هر جامعه بودند بنابراین کتاب نقش اساسی در تمدن های بشری داشته و بین پیشرفت و تمدن بشری با کتاب و کتابخانه یک رابطه مستقیم و تاثیرگذار بوده است.

وی تاکید کرد: موضوع کتاب و کتابت در رشد اجتماعی اثر داشته و روح در پرتو آن روشن می شود از این رو میراث فرهنگی همیشه مملو از کتاب هایی است که روشن بخش بوده است.

گفتنی است سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه در سفر یک روزه خود به تبریز علاوه بر افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، از کتابخانه مرکزی تبریز بازدید و با کتابداران این کتابخانه دیدار و گفتگو کرد.

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178087.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178085.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178083.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178082.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178089.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2019/10/22/3/178081.jpg

بيشتر
ساعت
دوشنبه 5 خرداد 1399