فهرست
متون عمومي
بيشتر
اخبار

1398/10/15 يكشنبه به ریاست استاندار: جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به ریاست محمدرضا پورمحمدی استاندار برگزار شد.

Top of Formبه گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی و کمیته نهضت مطالعه مفید استان آذربایجان شرقی به ریاست محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی و با حضور شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ علی بدر شکوهی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی؛ حجت‌الاسلام سیدشهاب الدین حسینی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد.

https://media.iranpl.ir/d/2020/01/05/3/187674.jpg

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان، در این جلسه، بر اهمیت تقویت بنیه های فرهنگی جامعه تاکید کرد و گفت: توجه ویژه به مسائل فرهنگی، باعث تسریع در کارهای عمرانی و زیرساختی شده و مردم را به آینده امیدوارتر می کند.

وی با تقدیر از فعالیت های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در راستای افزایش تعداد کتابخانه های عمومی و منابع آنها اظهار کرد: متاسفانه آمار مربوط  به اعضای کتابخانه های عمومی و میزان مراجعات مردمی به این مجموعه های فرهنگی، شایسته مردم فرهنگ دوست ایران نیست و باید برای گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه تلاش همه جانبه صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه باید کتاب های خوب و مفید در جامعه معرفی شود، افزود: کتاب، از جمله ضروریات زندگی هر انسانی است که باید نهادهای فرهنگی و متولی این حوزه، کتاب های مناسب هر قشر را معرفی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت راه اندازی کتابخانه های دیجیتالی اشاره کرد و گفت: درست است که هیچ جایگزینی برای کتاب وجود ندارد ولی نیازها و اقتضائات امروز جامعه ایجاب می کند که علاوه بر کتاب های چاپی، کتاب های دیجیتالی نیز تولید شده و مورد استفاده عموم جامعه و بخصوص جوانان قرار گیرد.

پورمحمدی همچنین با اشاره به ساخت کتابخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی خواستار مشارکت خیران در احداث کتابخانه های عمومی شد و افزود: انتظار داریم که خیران عزیز در حوزه احداث کتابخانه و گسترش فرهنگ کتابخوانی تلاش کنند.

https://media.iranpl.ir/d/2020/01/05/3/187670.jpg

شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موجود کتابخانه های عمومی استان و برنامه های فرهنگی و ترویجی برگزار شده گفت: تعداد کتابخانه های عمومی استان تا قبل از انقلاب 27 کتابخانه بوده که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تعداد کتابخانه های عمومی استان با طی روند رو به رشد هم اکنون 146 کتابخانه عمومی نهادی، مشارکتی و مستقل است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی ادامه داد: اعضای کتابخانه‌های عمومی استان در سال 94، 103 هزار و 868 نفر بودند که با رشد قابل ملاحظه ای در هفته کتاب سال ۹۸ به 127 هزار و 484 نفر رسیده است. وی همچنین با اعلام رشد 13 درصدی شاخص امانت در کتابخانه های عمومی استان گفت: در شش ماه اول سال 1398، 649 هزار و 114 نسخه منبع اطلاعاتی به امانت داده شده است.

خدایی برگزاری نشست های کتاب خوان، جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، پویش مجازی کتابخوان، طرح کتاب خوان ماه، برگزاری جلسات نقد و رونمایی کتاب، برگزاری جلسات و دوره های آموزشی عمومی و تخصصی برای کارکنان و اعضای کتابخانه، برگزاری جلسات قصه گویی، نمایشنامه خوانی، مسابقات کتابخوانی و نشست های جمع خوانی کتاب را بخشی از برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی استان برشمرده و گفت: در طول سال 98، 6 هزار 198 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است.

در این جلسه، مسائل و مشکلات چند کتابخانه عمومی در تبریز و سایر شهرستان های استان که مسئله اوقافی داشتند مورد بررسی قرار گرفته و مصوباتی در این زمینه به تصویب اعضای جلسه رسید.

https://media.iranpl.ir/d/2020/01/05/3/187673.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2020/01/05/3/187669.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2020/01/05/3/187671.jpgBottom of Form

بيشتر
ساعت
سه‌شنبه 1 بهمن 1398