فهرست

اخبار شهرستان ها

با حضور اعضای حقیقی و حقوقی؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هوراند برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هوراند به ریاست زین العابدین مردانیان فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی هوراند در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هوراند به ریاست زین العابدین مردانیان فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی هوراند با حضور شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
زین العابدین مردانیان، فرماندار هوراند در ابتدای این جلسه ضمن تبریک عید سعید غدیرخم گفت: ترکیب جمعیت شهرستان هوراند ۷۰ درصد روستایی  و ۳۰ درصد شهری می باشد که ۷۰ درصد این جمعیت از امکانات کتاب و کتابخوانی محروم هستند. مردانیان با اشاره به این نکته که هوراند از جمله شهرستان های تازه ایجاد شده استان است افزود: این شهرستا از لحاظ سرانه فرهنگی و هنری در محرومیت است و این کمبود با همکاری و تعامل دولت، مسئولین دستگاه های ذیربط و مشارکت خیرین می تواند سریع تر توسعه یابد.
مردانیان در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی در پیشرفت جوامع بشری گفت: کتابخوانی شرط کافی هم نباشد شرط لازم توسعه همه جانبه کشورها است. وی بازگشت و ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی را تنها راهکار بازگشت به راه توسعه پایدار عنوان کرد.
فرماندار هوراند ضمن تقدیر از ادامه فعالیت های فرهنگی کتابخانه ولایت هوراند در ایام شیوع اپیدمی کرونا در بستر فضای مجازی گفت: با توجه به قرار گرفتن در پیک پنجم بیماری همه گیر کرونا، انجام فعالیت های ترویجی و فرهنگی کتاب و کتابخوانی، ترغیب و تشویق مردم به مطالعه و تسهیل دسترسی به منابع کتابخانه با رعایت پروتکل های بهداشتی و در بستر فضای مجازی بایستی بیش از پیش در دستور کار مسئولین قرار گیرد.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هوراند ضمن دعوت مردم شهرستان به مشارکت گسترده در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: کتابخوانی یکی از ارزشمندترین روش های استفاده از سرمایه ی عمر است. خوشبختانه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی در حال برگزاری هست. وی وجود این جشنواره به منظور مطالعه کتاب های مفید و ارزشی و آشنایی هرچه بیشتر با سیره و منش اهل بیت (ع) در روزهای خانه نشینی مردم را غنیمتی بزرگ دانست.
مردانیان همچنین از اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان هوراند بابت همکاری در پروژه توسعه کتابخانه ولایت هوراند و صدور اجازه ساخت بدون پرداخت هزینه پذیره، تقدیر و تشکر کرد.
شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه جلسه به برگزاری 220 برنامه فرهنگی در بستر فضای مجازی در سال ۱۳۹۹ اشاره کرده و افزود: در طول سال گذشته بیش از ۲۱ مسابقه فرهنگی، کتابخوانی، نقاشی و ...  توسط کتابخانه های عمومی استان انجام شده و در سال 1400 تاکنون بیش از 140 برنامه فرهنگی با استفاده از فضای مجازی برگزار شده است.
خدایی گفت: کتابخانه های عمومی دانشگاه های مردمی هستند که همیشه آماده پذیرش آحاد جامعه، برای افرایش آگاهی و دانش هستند. وی افزود: توسعه فرهنگی، دانش افزایی جمعی و توسعه نرم افزاری فرهنگی، منطقه هوراند را به سمت توسعه فیزیکی سوق خواهد داد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، ایجاد پیشخوان های کتابخانه ای و کتابخانه های سیار را از طرح ها و پیشنهادهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای توسعه فضای کتابخانه ای در مناطق کمتر توسعه یافته عنوان کرده و گفت: با توجه به کمبود فضای کتابخانه ای در شهرستان هوراند می توانیم با همکاری سازمان ها و ادارات شهرستان هوراند در جهت رفع این کمبودها، کتابخانه سیار و پیشخوان کتابخانه ای راه اندازی کنیم.
گفتنی است در انتهای این جلسه فاز توسعه کتابخانه ولایت هوراند با پیش بینی هزینه کرد 6 میلیارد ریال کلنگ زنی شد.
عكس های مرتبط : كلمات كليدی : جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هوراند , یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی , کلنگ زنی
نسخه قابل چاپ