فهرست

اخبار شهرستان ها

با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی تبریز تصویب شد؛

تعاملات دوجانبه شهرداری کلانشهر تبریز و اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی افزایش می یابد

در جلسه ای با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز بر تعامل بیشتر شهرداری و اداره کل کتابخانه های عمومی استان در خصوص همکاری در استانداردسازی کتابخانه‌های شهرداری تبریز تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه ویژه کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز با حضور شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در روز ۶ اسفندماه سال ۱۳۹۹ با حضور تمامی اعضای این کمسیون در عمارت ساعت شهرداری تبریز برگزار شد.
شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی در این جلسه ضمن تبریک اعیاد رجب به ویژه میلاد با سعادت حضرت علی (ع) گفت: برای دستیابی شهروندان به منابع کتابخانه ای، نیازمند تجهیز، نوسازی و توسعه فضای فیزیکی کتابخانه ها هستیم. در شهر تبریز با وجود  ۱۸ کتابخانه نهادی با کمبود سرانه فیزیکی کتابخانه ای مواجه هستیم که برای حل این مشکل با توجه به رایزنی های صورت گرفته با شهردار تبریز در سال گذشته، مباحثی پیرامون واگذاری کتابخانه های شهرداری به اداره کل کتابخانه های عمومی استان مطرح شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به بازدید کارشناسی صورت گرفته از کتابخانه های تحت مدیریت شهرداری، تبریز گفت: در این کتابخانه ها عدم رعایت اصول استاندارد فراهم آوری، سازماندهی و اشاعه خدمات و منابع اطلاعاتی مشهود است.
خدایی با اشاره به بازتعریف صورت گرفته از اهداف و خدمات کتابخانه های عمومی در سطح جهان و کشور گفت: امروزه کتابخانه های عمومی دیگر به معنای مکان هایی نیستند که در آن ها کتاب گردآوری و فقط به امانت کتاب مبادرت ورزیده شود، بلکه از کتابخانه های عمومی به عنوان محل رجوع و پایگاه اجتماعی همه اقشار جامعه یاد می شود. به منظور دستیابی به چنین هدفی کتابخانه ها نیازمند کارکنان آموزش دیده و سیستم های یکپارچه اطلاعاتی هستند.
شهرام خدایی ابراز امیدواری کرد با همکاری شورای شهر و شهرداری تبریز در مرحله اول حق انتفاع و بهره برداری ۶ کتابخانه با طی مراحل قانونی و بخشنامه ای نهاد کتابخانه های عمومی کشور به این اداره کل واگذار شود تا این اداره کل در زمینه راه اندازی، هدایت و تجهیز این کتابخانه ها به سیستم های به روز کتابخانه ای و تامین نیروی انسانی متخصص اقدامات لازم را انجام دهد.
خدایی در ادامه با اشاره به موضوع ایجاد و توسعه انجمن خیرین کتابخانه ساز در مرکز استان و چند شهرستان آذربایجان شرقی، افزود: در سالیان اخیر توانسته ایم نزدیک به ۱۰ کتابخانه توسط خیرین به بهره برداری برسانیم که تعدادی به نتیجه رسیده و تعدای در سال ۱۴۰۰ به نتیجه خواهد رسید. پیش بینی ما این است که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵ هزار مترمربع به فضای کتابخانه ای استان اضافه شود. وی افزود: در همین راستا خیّری توسط انجمن خیرین کتابخانه ساز برای ساخت کتابخانه در شهرک در حال توسعه خاوران جذب گردیده که از طریق رایزنی با شهرداری منطقه ۹ تبریز، خوشبختانه زمینی بیش از ۳ هزار مترمربع برای این کار اختصاص یافت و انشالله یک فضای فرهنگی استاندارد و نمونه در این منطقه ایجاد خواهد شد.
سعید نیکو خصلت، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور، متولی کتابخانه های عمومی است، حرکت به سمت استاندارد سازی کتابخانه های شهرداری باید با محوریت اداره کل کتابخانه های عمومی به صورت عملی و با ایجاد قراردادهایی بین دو سازمان شهرداری تبریز و اداره کل کتابخانه های عمومی استان انجام شود.  
غلامحسین مسعودی ریحان، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه با تشکر از اقدامات مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در راستای جذب خیرین، گفت: علاوه بر توسعه فیزیکی کتابخانه ها باید ارائه خدمات کتابخانه ای به صورت دیجیتال باید ایجاد و توسعه یابد.
محمدباقر بهشتی، عضو کمیسیون فرهنگی در این جلسه از افزایش سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز خبر داد.
گفتنی است، در این جلسه‌ اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز، تعامل بیشتر شهرداری با اداره کل کتابخانه های عمومی استان و ایجاد قرارداد واگذاری شش کتابخانه مدنظر به این نهاد در عرض یک هفته آینده مورد تاکید قرار دادند.