فهرست

اخبار شهرستان ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مرند مطرح شد؛

ضرورت استفاده از فضای مجازی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان، استفاده فضای مجازی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند به ریاست داود گرشاسبی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند و با حضور رحمان ابراهیمی، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها و سایر اعضای انجمن در محل فرمانداری مرند برگزار شد.
داود گرشاسبی مطالعه کتاب را از جمله ضرورت های یادگیری و آموزش انسان دانست و افزود: بکارگیری شیوه های بروز در مطالعه می تواند در ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک شایانی داشته باشد. وی همچنین عدم محدودیت زمانی و مکانی در خواندن کتاب را از جمله مزایای عصر جدید عنوان کرده و افزود: این مهم در سایه، پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه ها اتفاق افتاده است و باید از این فرصت برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.
گرشاسبی با اشاره به ناقص ماندن کتابخانه عمومی بعثت اظهار داشت: شهرداری مرند، موانع و مشکلات احتمالی در خصوص سند کتابخانه شهرک بعثت را مرتفع کرده و برای تکمیل ساختمان این کتابخانه در سال آتی، اقدامات لازم را برای تامین بودجه انجام دهد.
فرماندار مرند، ضمن تبریک انتخاب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مرند به عنوان یکی از انجمن های شایسته تقدیر در هفته کتاب سال ۱۳۹۹، گفت: اینکه کتابداران در کتابخانه های عمومی شهرستان در شرایط کرونایی و با وجود اعمال محدودیت ها، در راستای استمرار مطالعه قدم برداشتند و اجازه تعطیلی کلی را به کتابخانه ها ندادند، جای قدردانی دارد.
معاون امور کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی با اشاره به انواع فعالیت های فرهنگی کتابداران استان در ایام شیوع بیماری کرونا در فضای مجازی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از این طریق گفت: حرکت به سمت اجتماعی کردن کتابخانه ها با به کارگیری شیوه های نوین و از طریق فضای مجازی از سیاست های کلان نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد.
ابراهیمی ضمن اشاره به ایجاد طرح «الو کتاب» در آذربایجان شرقی با هدف افزایش سرانه مطالعه و تسهیل دسترسی اعضا به منابع کتابخانه ای، ابراز امیدواری کرد با فراهم آمدن زیرساخت های لازم، این طرح به زودی در کتابخانه های عمومی شهرستان مرند نیز اجرایی گردد.
نوروز پورعلی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مرند ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی شهرستان در ایام شیوع بیماری کرونا از اجرای بیش از یک هزار برنامه فرهنگی توسط کتابخانه های عمومی در فضای مجازی خبر داد و افزود عمده این فعالیت ها شامل قصه گویی، بلندخوانی و شعر خوانی برای کودکان، معرفی کتاب در گروه های سنی مختلف، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در مناسبت های ملی و مذهبی، برگزاری نشست های کتاب خوان و معرفی کتاب با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی می باشد.
گفتنی است در پایان جلسه از تمامی اعضای انجمن شهرستان مرند با اهدای لوح سپاس، بعنوان «انجمن شایسته تقدیر در هفته کتاب سال ۱۳۹۹» تقدیر شد.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ