فهرست

اخبار شهرستان ها

به مناسبت روز جهانی معلولان؛

نشست کتاب خوان ویژه روشندلان در کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد

به همت کتابداران بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز و با همکاری مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی و بهزیستی آذربایجان شرقی، نشست کتاب خوان ویژه روشندلان به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، نشست کتاب‌خوان ویژه روشندلان، با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حسن بخشی، معاون توانبحشی اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی؛ علی پورحسن، رئیس اداره امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ روح الله ساعی، دبیر کارگروه تخصصی نابینایان نهاد و شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز به صورت مجازی برگزار شد.
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209921.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209917.jpg
در این نشست پنج کتاب به شرح زیر توسط روشندلان عضو کتابخانه مرکزی تبریز معرفی و به اشتراک گذاشته شد:
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209920.jpg
روانشناسی رشد
علی جباری کارشناسی ارشد روانشناسی در معرفی کتاب «روانشناسی رشد» اثر لورا برگ گفت: این کتاب به بررسی تحول انسان از لقاح تا مرگ پرداخته است. جلد اول این کتاب به دوره لقاح تا نوجوانی می پردازد و درجلد دوم هم دوره نوجوانی تا مرگ پوشش داده می‌شود. لورا برک در کتاب روانشناسی رشد خود، به ابعاد شناختی، زیستی و روانی اجتماعی هر دوره اشاره می کند.
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209918.jpg
خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان (راهنمای خود مراقبتی خانواده)
فاطمه اسدپور در این نشست به معرفی کتاب «خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان» چاپ شده به خط بریل توسط بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور پرداخت. این کتاب در مورد علل مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی، عروقی و سرطان ها می باشد و دارای ۱۱ فصل هست که مطالب پزشکی مفید و مستندی در این کتاب گردآوری شده است.
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209923.jpg
سیر و تحول تعلیم و تربیت در ایران و اسلام
امیررضا کریم زاده دانشجوی روشندل دانشگاه تبریز در معرفی کتاب «سیر و تحول تعلیم و تربیت در ایران و اسلام» تالیف دکتر علی محمد الماسی گفت: این کتاب در بیست فصل هدف، سازمان، برنامه و روش تعلیم و تربیت را در هر دوره و سرزمین مورد بررسی قرار داده و نتیجه گیری جامع در مورد تاثیرات متقابل عوامل فرهنگی و سیاسی بر تعلیم و تربیت و بالعکس ارائه داده است.
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209922.jpg
شناخت و تربیت انتقادی (کلیات روانشناسی پسا رسمی)
کامروز فتحی دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی در معرفی کتاب «شناخت و تربیت انتقادی: کلیات روانشناسی پسا رسمی» تالیف کری استفنسون ماوت، گفت: این کتاب در واقع یک کتاب بین رشته ای می باشد که با به چالش کشیدن برخی از نظریات روانشناسی سعی در اصلاح تفکر مردم نسبت به برخی از مسائل گذشته دارد. در اوایل کتاب نظریات برخی روانشناسان گذشته را نویسنده توضیح می دهد، سپس کمی در مورد فرهنگ و جامعه آمریکا بحث می کند. در ادامه تعریفی از تربیت انتقادی و روانشناسی پسارسمی ارائه می دهد و سعی در آگاه کردن مردم نسبت به چگونگی منحرف کردن تفکر آنها توسط دولت و کمپانی های آمریکایی دارد.
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209924.jpg
رمان رابینسون کروزو
محمد نجفی مسئول بخش نابینایان کتابخانه اوحدی شهرستان مراغه در این نشست به معرفی رمان «رابینسون کروزو» اثر دانیل دفو از انتشارات کتاب مریم پرداخت. وی در معرفی این کتاب گفت: رابینسون کروزوئه دریانورد جوان و ماجراجویی است که پس از چند سفر دریایی و با کسب تجارت می‌خواهد در گوشه‌ای از کشور برزیل مزرعه‌ای بخرد و به زندگی آرام و بی‌دغدغه‌اش ادامه دهد، اما دوستانش او را وسوسه می‌کنند تا در سفری دریایی حضور یابد. رابینسون به توصیه دوستانش دوباره سوار کشتی می‌شود و راه سفر و تجارت را در پیش می‌گیرد تا به عنوان یک دریانورد با تجربه راهنمای آنها باشد. آنها که تعدادشان به۱۶ نفر می‌رسد کشتی ۱۲۰ تنی را از کالاهای مختلف پر می‌کنند تا به آفریقا بروند و اجناس‌ خود را در آنجا به فروش برسانند. در حین سفر توفان وحشتناکی کشتی آنها را در هم می‌کوبد و سرنشینان کشتی غیر از قهرمان داستان همگی غرق می‌شوند. رابینسون به تنهایی در جزیره آدمخواران گرفتار می‌شود و زندگی مستقلی را آغاز می‌کند. او تصمیم می‌گیرد ناامیدی را از خود دور کرده و با تلاش و کوشش به زندگی در آن جزیره دورافتاده ادامه دهد و در آخر پس از ماجراهای بسیار و گذشت ۲۵ سال موفق می‌شود با یک کشتی انگلیسی که بر حسب اتفاق گذرش به آن جزیره افتاده به کشورش بازگردد.
تجفی افزود: در طول داستان ماجراهای عجیب و جذابی برای رابینسون اتفاق می‌افتد و خواننده را تا آخر کتاب با خود همراه می‌سازد. در این رمان با تنهایی انسانی مواجه می‌شویم که در بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی موفق می‌شود با عفریت مرگ به مبارزه برخیزد و خود را نجات دهد. فصل پایانی داستان از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. زمانی که رابینسون آخرین فرصتش را برای نجات یافتن از آن جزیره دور افتاده می‌یابد سعی می‌کند با دزدان دریایی داخل کشتی به مبارزه بپردازد. صحنه تیراندازی و درگیری او و دوستان جدیدش با دزدها و فتح کشتی نجات، از زیباترین صحنه‌های ماجرای این کتاب هستند که روایت داستان را جنایی‌تر می‌کنند. رابینسون کروزوئه قصه تلاش یک انسان تنهاست که با استفاده از فکر و اندیشه خود سختی‌ها و ناملایمات زندگی را پشت‌سر می‌گذارد و بر آنها غلبه می‌کند.
گقتنی است استان آذربایجان شرقی نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر کم توان ذهنی، جسمی و حرکتی دارد که از این تعداد بیش از ده هزار نفر یعنی ۱۴ درصد دارای اختلالات بینایی هستند و از این ده هزار نفر، دو هزار نفر دارای تحصیلات آموزش عالی می باشند.
 
https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209915.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209916.jpg

https://media.iranpl.ir/d/2020/12/15/3/209919.jpg


 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ