فهرست

اخبار شهرستان ها

با هدف آشنایی با نحوه پاسخ‌گویی به سئوالات مطالعاتی اعضای کتابخانه های عمومی؛

جلسه دوم آشنایی با خدمات مرجع مجازی به صورت مجازی برگزار شد

جلسه دوم آشنایی با خدمات مرجع مجازی با هدف آشنایی کتابداران از نحوه پاسخ‌گویی به سئوالات مطالعاتی اعضای کتابخانه های عمومی به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، جلسه دوم آشنایی با خدمات مرجع مجازی با هدف آشنایی کتابداران از نحوه پاسخ‌گویی به سئوالات مطالعاتی اعضای کتابخانه های عمومی با حضور شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ رحمان ابراهیمی، معاون امور کتابخانه ها و همکاریها؛ کارشناسان ستادی و کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.
معاون امورکتابخانه ها و همکاری ها با اشاره به امکانات و دستاوردهای خدمات مرجع مجازی گفت: پایگاه مگاپیپر دارای بیش از ۱۲۵ میلیون رکورد منابع دیجیتال شامل ۱۰ نوع مدرک  است که مهم ترین آن ها عبارتند از: مقالات ژورنالی لاتین، مقالات کنفرانس، کتاب ها و نیز فصل های کتاب، استانداردهای صنعتی، پایان نامه ها، مقالات فارسی و گزارش ها. ابراهیمی افزود: از این تعداد منابع بیش از ۷۸ میلیون رکورد مربوط به مقالات ژورنالی، بیش از ۵ میلیون رکورد مربوط به مقالات کنفرانسی و ۱۳ میلیون رکورد آن مربوط به منابع دیجیتال کتاب ها و فصل های آن بوده است. همچنین بیش از ۲۵۰ هزار رکورد متعلق به استانداردهای علمی صنعتی است که امکان جستجوی این منابع از میان بیش از ۴۰۰۰ ناشر، در این پایگاه وجود دارد.
 در ادامه فاطمه صدرا رابط خدمات مرجع مجازی استان آذربایجان شرقی به با ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه پاسخگویی به سوالات و نیازهای اطلاعاتی مراجعین گفت: از آنجا که وظیفه کتابدار مرجع پاسخگویی به سوالات مراجعین خود است، قرار نیست لزوما این پاسخگویی از منابع داخل کتابخانه باشد؛ با توجه به شرایط کنونی و شیوع اپیدمی کرونا، یک کتابدار مرجع باید بتواند بصورت مجازی نیز پاسخگوی سوالات مراجعان خود باشد. وی افزود: در این طرح کتابداران موظف به اطلاع رسانی و ارائه خدمات مرجع مجازی به مراجعان و اعضای کتابخانه های عمومی به صورت حضوری و مجازی می باشند.
فاطمه صدرا ضمن معرفی پایگاه تامین منابع علمی مگاپیپر و تشریح نحوه جستجو و دریافت منابع از این پایگاه  گفت: علاوه بر امکانات استفاده از پایگاه تامین منابع مگاپیپر، سامانه ارتباط با کتابدار در نرم افزار سامان راه اندازی شده است که می تواند برای عموم مراجعه کننده گان بالقوه و بالفعل  کتابخانه های عمومی سودمند باشد به شرطی که ما کتابداران بتوانیم  آنها را از وجود این خدمات آگاه سازیم.
در ادامه این نشست نمونه هایی از جستجوی مستقیم در پایگاه های اطلاعاتی قابل دسترس در مگاپیپر و ایران نمایه شرح داده شد.   
گفتنی است جلسه اول این نشست در تاریخ 20 اسفند 1399 در فضای اسکای روم کتابخانه مرکزی تبریز برای کتابداران کتابخانه های استان آذربایجان شرقی برگزار شده بود.
فهرست و پست الکترونیک کتابخانه‌های ارائه دهنده خدمات مرجع مجازی در آذربایجان‌ شرقی به شرح زیر است:
نام کتابخانه شهرستان پست الکترونیکی
کتابخانه پیامبر اعظم(ص) سهند اسکو sahand.lib99@gmail.com
کتابخانه شیخ شهاب الدین اهری اهر shahablib@gmail.com
کتابخانه الزهرا آذرشهر alzahralib99@gmail.com
کتابخانه شهید مدرس (ره) بناب lib.modarres.bonab@gmail.com
کتابخانه علامه طباطبایی تبریز al.libdigital@gmail.com
کتابخانه علامه جعفری تبریز allamehja@gmail.com
کتابخانه علامه امینی تبریز amini8989@yahoo.com
کتابخانه رشدیه تبریز roshd.lib2021@gmail.com
کتابخانه شهریار تبریز shahriyar.lib1400@gmail.com
کتابخانه تربیت تبریز tarbiyatlib@gmail.com
کتابخانه مرکزی تبریز تبریز tcpldigital@gmail.com
کتابخانه شیخ محمود شبستری شبستر shabestarlib@yahoo.com
کتابخانه اوحدی مراغه ای مراغه maralib888@gmail.com
پارک شهر مرند مرند parkeshahremarand@gmail.com
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ