منو صفحات عمودي
مسابقات فرهنگی و کتاب خوانی
عشایر
عشایر
1394/7/30 پنجشنبه اعلام فراخوان دومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد از برگزاری دومین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد اله‌یاری، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد از برگزاری دومین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور و پشتیبانی از اقدامات انجام شده در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب خبر داد.

وی در خصوص شرایط شرکت در این جشنواره اظهار داشت: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی ـ ترویجی مرتبط با کتابخوانی که با مشارکت‌های مردمی، نهادها و سازمان‌های فعال در میان روستائیان و عشایر اجرا شده یا برای اجرا در سال آینده برنامه‌ریزی شده است، می‌تواند نامزد شرکت در جشنواره باشد. در هر برنامه، اعم از اجرا شده یا پیش‌بینی‌شده، باید اهداف، شیوه اجرا، نهادهای مشارکت‌کننده و نحوه تأمین بودجه آن مشخص شود.

اله‌یاری ادامه داد: برای شرکت در این جشنواره ضروری است مجموعه فعالیت‌ها، برنامه‌ها، مدارک و مستندات با امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی، و مسئول کتابخانه، به همراه فرم‌های تکمیل شده به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها یا به صورت مستقیم به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال شود.

وی آثار ارسالی را در دو حوزه قابل قبول دانست؛ نخست، اقدامات زیربنایی شامل تأسیس کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی؛ دوم، فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و هر فعالیتی که به نحوی مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتابخوانی بیانجامد. همچنین شاخص‌های انتخاب آثار برگزیده دومین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» به شرح ذیل است:

• متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.
• تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد.
• از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد.
• پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را مورد توجه قرار دهد.
• قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق را داشته باشد.
• از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا برخوردار باشد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد تصریح کرد: هیئت داوران جشنواره، از میان نامزدان نهایی، ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده را به عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهد کرد؛ روستاها و عشایر برگزیده در مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

گفتنی است، متقاضیان شرکت در این جشنواره می‌بایست مدارک لازم را تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه 20 آبان ۱۳۹۴ از طریق پست به دبیرخانه‌های استانی مستقر در اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و یا به صورت مستقیم به دبیرخانه مرکزی «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» به نشانی، تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)، شماره 7، ساختمان فجر، طبقه 6، کدپستی 1589743111 ارسال کنند.

علاقمندان می‌توانند اطلاعات تکمیلی را اینجا ببینند.
نسخه قابل چاپ
عناوین بیشتر ...
 [PageVisit]